Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

2. detsembril toimub Tallinnas seminar „Kuidas hoida ja toetada hooldusperet?“

25.09.2023 | 10:52

Vanemate hoolest ilma jäänud laps vajab uut armastavat peret. Aga kuidas seda last ja tema uut peret edasises elus aidata ning toetada? Mida nad vajavad? Neile ja paljudele teistele küsimustele saad vastuse 2. detsembril Tallinna Ülikoolis toimuval asendushooldusele pühendatud seminaril.
  • Jaga

Osalema on oodatud nii Tallinna ja Tartu ülikooli sotsiaaltöö eriala tudengid kui ka kõik inimesed, keda kasuvanemluse teema puudutab.

 • Aeg: laupäev, 2. detsember 2023 kell 10–14.
 • Koht: Tallinna Ülikooli Mare maja aadressil Uus-Sadama 5, Tallinn.
 • Kellele: seminarile on oodatud tudengid ja õppejõud, asendushoolduse valdkonna spetsialistid ja kõik kasuvanemluse teemast huvitatud inimesed.
 • Osalemine on tasuta, aga kohtade arv piiratud.
 • Registreeri end hiljemalt esmaspäeval, 27. novembril SIIN! 

Programm

9:30 Kogunemine ja hommikukohv

10:00–10:15 Sissejuhatus. „Asendushoolduse arengud ja suunad Eestis“. Sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse talituse juht Kaja Rattas.

Kaja Rattas
Kaja Rattas

Eestis eraldatakse igal aastal perekonnast ligi 250 last. Osa neist naaseb oma sünniperre, ent paljudel pole see võimalik. Alati ei õnnestu lapsele ka sugulaste juures uut elupaika leida. Eesti asendus- ja perekodudes (endise nimega lastekodudes) elab ligi 750 last.

Hoolduspere saab pakkuda lapsele kodusoojust ja armastust. Hoolduspere kasvatab oma kodus teistest vanematest sündinud last, hoolitsedes lapse eest kuni ta täiskasvanuks saamiseni või ajutiselt, kuni lapse sünnipere suudab taas lapse eest hoolt kanda. Eestis elab praegu 161 last ligikaudu 120 hooldusperes. Lapse tulekuks on valmis veel 29 ettevalmistuse saanud peret, aga vajadus on märksa suurem.

10:15–10:45 „Mida näitavad uuringud – kas sünniperest eraldatud lapsel on parem kasvada asutuses või uues peres?“. Tallinna Ülikooli sotsiaaltöö dotsent Ingrid Sindi räägib laste heaolust asendushoolduses.

Ingrid Sindi
Ingrid Sindi

Asendushoolduses on viimase paarikümne aastaga palju muutunud ning suundumused sünniperest eraldatud lapse heaolu tagamisel on lootustandvad. Põhjused, miks lapsed asendushooldusele paigutatakse on erinevad, kuid lõpuks taandub asi sellele, et lapsel peab olema kodusoojus ja hea elu olevikus, ühtlasi optimistlik vaade tulevikku. Ettekandes antakse ülevaade viimaste aastate uuringutulemustest, mis võimaldavad paremini mõista ja arutleda lapse heaolu üle asendushooldusel.


 

10:45–11:45 „Sünniperest eraldatud lapsega kaasas käivad kriisid.“ Kriisinõustaja Tiina Naarits-Linn, Mahena.org.

Tiina Naarits-Linn
Tiina Naarits-Linn

Ka turvalisse keskkonda paigutatud laps kogeb seal paratamatult enam kui ühte kriisi. Ta jõuab hooliva asenduspereni koos oma traumaatiliste läbielamiste ning mitmete kaotustega. Üks kaotus korraga on enamasti igale inimesele, ka lapsele, jõukohane, aga kui on mitu kaotust – kui laps jääb korraga ilma nii kodust, perest, koolist, lemmikloomast kui ka sõpradest? Kui ümberasumine tähendab kõigele muule lisaks veel sise- või välismigratsiooni ehk senise keskkonna asendumist väga teistsugusega, milles keel ja kultuur erineb seni harjumuspärasest?

Toetamise aluseks on mõistmine. Kriisidest tulenevat mõju mõistev täiskasvanu (lastekaitsetöötaja, asenduskodu töötaja, hoolduspere vanem) saab sünniperest eraldatud lapsele uues asupaigas juba esimestel minutitel, tundidel ja päevadel pakkuda turvalist tuge selliselt, et selle mõju on nähtav kohe ja ulatub kaugemale. Millist mõistmist vajab täiskasvanu, kes on valmis pakkuma turvalist argielu mitmeid kriise kogevale lapsele?

11:45–12.00 „Miks on oluline asendushooldusele jõudnud lapsel oma lugu teada ja kuidas saab last sel teekonnal toetada?“ MTÜ Oma Pere juht Liis Saarna ja Sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse peaspetsialist Agnes Kulmar tutvustavad „Elulooraamatut“.

Liis Saarna
Liis Saarna

Asendushooldusel kasvav laps vajab tuge, et saada infot oma varasema elu sündmuste kohta ja neid mõtestada. Last kasvataval täiskasvanul on siinkohal oluline roll. MTÜ-l Oma Pere on valminud elulooraamat asendushooldusel kasvavatele ja lapsendatud lastele. Elulooraamat on  vahend, mis võimaldab lapsel ja teda kasvataval täiskasvanul suhelda ning tegeleda lapse jaoks oluliste teemadega mänguliselt. Samuti toimib elulooraamat lapse jaoks päevikuna. Loe lisa: „Elulooraamat“.

 

12:00–12:30 Sirutuspaus ja suupisted

12:30–13:00 „Kuidas hooldusperes kasvamine last tervendab?“ Sotsiaalkindlustusameti hooldus- ja lapsendajaperede hindamise teenuse juht Irje Tammeleht toob näiteid elust enesest.

Irje Tammeleht
Irje Tammeleht

Kaheksa aastat asendushoolduse valdkonnas töötanud Irje Tammelehe juhitavasse tiimi kuulub seitse inimest, kelle tööks tulevaste kasuperede hindamine ja ettevalmistamine. Igal aastal lapsendatakse Eestis umbes 20 last ja ligi 50 last paigutatakse hooldusperedesse. Irje jagab enda ja oma kolleegide kogemusi ning õppetunde. 

13:00–13:45 Vestlusring. „Mida vajab hoolduspere? Lapse areng ja toetamine peres.“ Sõna saavad hoolduspered ja valdkonna spetsialistid.

 • Põhja-Tallinna Valitsuse lapse heaolu spetsialist Marit Pauk
 • Kriisihoolduspere vanemad Margit ja Kaido
 • Hoolduspere vanem Külli 
 • Hoolduspere vanem Tuuli 

13:45–14.00 Küsimused ja vastused. Kokkuvõte. 

Seminari korraldajateks on Sotsiaalkindlustusamet ja Tallinna Ülikool. Ürituse elluviimist toetatakse ESF projekti „Asendushoolduse kvaliteedi tõstmine“ vahenditest. Korraldajad jätavad endale õiguse kavasse muudatusi teha.

Sotsiaalkindlustusameti logo

Euroopa Sotsiaalfondi logo

Tallinna ülikooli logo


 

Registreeri end SIIN!

Lisainfo:

hoolduspere logo

Silja Oja
Asendushoolduse teavituse peaspetsialist

Laste heaolu osakond
Sotsiaalkindlustusamet
[email protected]
+372 53 079 151

Laps on pereootel: www.hoolduspere.ee