I sambas kogutakse pensioniõiguseid ning pensioni suurus sõltub pensionistaažist, mis kujuneb eluteel toimunud tegevustest nagu töötamine, laste kasvatamine, sõjaväes teenimine, õppimine jms.
Sellega tegeleb sotsiaalkindlustusamet.
Loe edasiII sammast rahastatakse sotsiaalmaksust ja töötaja brutopalgast, lisaks sissemaksetele sõltub samba suurus sellest, kuidas fondid on suutnud kogutut kasvatada.
Sellega tegeleb pensionikeskus ja teenusepakkujad.
Loe edasiIII sammas on täiel määral vabatahtlik, sissemakseid sambasse saad teha ise ja neid saab teha tööandja, need ei ole seotud teenitava tuluga. Samba suurust mõjutab ka III samba puhul pensionifondide tootlus.
Sellega tegeleb pensionikeskus ja teenusepakkujad.
Loe edasiEesti pensionisüsteem jätab võimaluse minna pensionile erinevatest sammastest eraldiseisvalt. See tähendab, et näiteks I samba riiklikule pensionile jäämine ei tähenda automaatselt II või III samba väljavõtmist või vastupidi, II või III samba väljavõtmine ei pea tähendama samaaegselt riiklikule pensionile jäämist. Võimalused ja tingimused sammastes kogumiseks ja pensioni väljavõtmiseks on erinevad ning selleks, et saada valitud sambast pensioni, tuleb esitada soovitud ajal vastav avaldus.
I samba riikliku pensioni määrab ja avaldusi võtab vastu sotsiaalkindlustusamet. II ja III samba avaldused saab esitada pensionikeskusele, mis peab pensioniregistrit, või teenusepakkujatele nagu pangad, kindlustusseltsid, tulundusühistud.
Viimati uuendatud 19.05.2023