Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Lühiajalisel majutusel on 111 Ukraina sõjapõgenikku

31.05.2023 | 10:35

30. mai seisuga viibib sotsiaalkindlustusameti lühiajalistes majutuskohtades 111 põgenikku. See on väikseim arv alates sõja puhkemisest Ukrainas.

Sotsiaalkindlustusamet on alates eelmise aasta märtsist pakkunud lühiajalist majutust enam kui 24 500 põgenikule, kellest valdav enamus on tänaseks liikunud iseseisvale elule. Tipphetkel, 29. märtsil 2022 majutas riik 6552 sõja jalust põgenenud inimest. Lühiajalist majutust vajavate põgenike arv on tublisti vähenenud ning on väikseim alates sõja puhkemisest – 111 inimest. Enim peatub inimesi laeval Isabelle, mis on majutuskohana kasutuses 8. juunini. Laeval on hetkel pisut alla 30 inimese, kes kõik siirduvad peagi omaette elamispinnale.

Sotsiaalkindlustusameti peadirektori Maret Maripuu sõnul on Eesti põgenike vastuvõtuga hästi hakkama saanud. “Eelmise aasta kevadel oli segadust palju, sest leidsime end kõik väga keerulises olukorras. Püüdsime leida parimaid lahendusi, et arvukaid hädasolijaid aidata nii nõu kui jõuga. Tee on olnud konarlik, ent iga abi vajav põgenik on saanud tuge ja peavarju,“ ütles ta. „Enim põgenikke peatus laeval Isabelle, kus aasta jooksul majutus 6590 inimest. Tänan Tallinki meeskonda suurepärase koostöö eest põgenike vastuvõtul ning turvatunde loomisel,“ lisas Maripuu.

Ukrainast Eestisse saabuvate sõjapõgenike ning seega ka lühiajalist majutust vajajate arv on pikalt olnud langustrendis. Sotsiaalkindlustusamet naaseb tavapärasesse rutiini rahvusvahelise kaitse taotlejate vastuvõtul. Nüüdsest tagab SKA rahvusvahelise kaitse taotlejatele koha majutuskeskuses PPA menetlustoimingute ajaks ja keskusest väljakolimiseni. Kui kasutusel olevad majutuskohad täituvad, lepingud lõppevad või esinevad muud põhjendatud asjaolud, siis on ametil täiendavalt sõlmitud raamlepingud 117 partneriga üle Eesti.

Lühiajaline majutuskoht on vaid ajutine ning iseseisva elu alustamise üks nurgakive on püsiv elukoht. Kutsume jõude seisva kinnisvara omanikke kaaluma võimalust üürida see põgenikele. Kõige kiiremini jõuab info põgenikeni, kui lisate kuulutuse kinnisvaraportaali www.kinnisvara24.ee/ukraini.

Kristina Kukk

kommunikatsiooninõunik