Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kuldne Kartul 2022 galal tunnustati asendushoolduse valdkonna parimaid

24.11.2022 | 10:03

Eesti Asenduskodu Töötajate Liit (EATL) andis üheksandat korda välja Kuldseid Kartuleid. Asendushoolduse valdkonna tänavune tunnustussündmus toimus 23. novembri õhtul Tallinnas Lennusadamas.

Eesti Asenduskodu Töötajate Liit (EATL) andis üheksandat korda välja Kuldseid Kartuleid. Asendushoolduse valdkonna tänavune tunnustussündmus toimus 23. novembri õhtul Tallinnas Lennusadamas.

Kandidaate esitati sel aastal kokku 47, välja jagati viis Kuldset Kartulit:

Aasta Noor ­– Meriliis Nei

Meriliis Nei

Kuldne Kartul 2022 Aasta Noor Meriliis Nei Õiguskantsleri Kantselei laste ja noorte õiguste osakonna juhatajalt Andres Arult auhinda vastu võtmas

 

Aasta Töötaja – Triin Rajang

Ta on mitmekülgne ja pühendunud töötaja, kes on löönud kaasa tõhustatud asendushoolduse arendamisel ning osalenud uute töötajate koolitusprogrammi loomisel ja koolituste läbiviimisel. Ta juhendab praktikante, kes on saanud temalt suurepärase ettekujutuse asendushoolduse valdkonnast.

Triin Rajang

EATL tegevjuht Meelis Kukk, Kuldne Kartul 2022 Aasta Töötaja Triin Rajang ja sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo

 

Aasta Töötaja – Angelika Asper

Ta unistas juba lapsena, et kunagi töötab lastekodus kasvatajana. Asenduskodus alustas ta abikasvatajana, seejärel töötas kasvatajana ja nüüdseks perevanemana. Teda kirjeldatakse kui töötajat, kelle kodu uksed on avatud neile lastele ja noortele, kellel pole lähedasi, kellel ei käi külalisi, kelle intellekt on saanud kahjustada. Ta on kiire ja taibukas, mõistlik ja kannatlik. Samas  ei talu ta ebaõiglust ja vägivalda. Tema südameasjaks on kasvatada lastes ja noortes ausust ja õiglustunnet.

Aasta Töötaja nominent – Sigrid Petoffer
Aasta Töötaja nominent – Harry Gustavson

Angelika Asper

EATL tegevjuht Meelis Kukk, Kuldne Kartul 2022 Aasta Töötaja Angelika Asper ja sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo

 

Aasta Valdkonda Panustaja – Hilka Raba

Lisaks oma igapäevatööle panustab ta kogu asendushoolduse valdkonna arendamisse laiemalt läbi MTÜ Eesti Laste ja Noorte Hoolekandeasutuste Ühenduse (ELNHÜ) tegevuse. Ta on särasilmne ning energiast pakatav, tark ja kohusetundlik naine, kellel on selge siht ja kindlad eesmärgid. Ta on vaimustav innustaja ja eestvedaja. Ta näeb suurt pilti seab eesmärgid ning tegutseb nende täimise nimel. Ta on oma tegevuses täpne ning kaalutlev. Erinevatesse probleemkohtadesse suhtub ta kui võimalustesse areneda ise ja arendada valdkonda. Ta julgeb võidelda õigluse nimel ning jääb seejuures alati lugupidavaks kõigi osapoolte suhtes. Ta on eeskuju -- Eestvedaja ja Juht suure algustähega.

Panus valdkonda nominent – lastepsühhiaater Anne Daniel-Karlsen
Panus valdkonda nominent – Taali Morel

Hilka Raba

EATL tegevjuht Meelis Kukk, Kuldne Kartul 2022 Aasta Valdkonda Panustaja Hilka Raba ja SEB Heategevusfondi juht Triin Lumi

 

Elutöö –  Jevgenia Hmelnitskaja

Ta on töötanud Tallinna Lastekodus 19 aastat, olles kasvatajana pühendunud tööle sügava puudega lastega. Ta suhtub oma  hoolealustesse hoolivuse, armastuse ja lugupidamisega. Ta on julge, tegus, energiline, pealehakkamist täis, mis innustab ka teisi tiimiliikmeid. Tema enda sõnad: „ Meie töö on anda lastele headust! Ma ei saa minna koju enne, kui olen täna andnud endast parima!“

Jevgenia Hmelnitskaja

Fotol Kuldne Kartul 2022 elutööpreemia laureaat Jevgenia Hmelnitskaja

 

Laureaatide valiku tegemises osalesid:

  • Asendushoolduse valdkonnaga seotud noored
  • Eesti Asenduskodu Töötajate Liit
  • Sotsiaalministeerium
  • Sotsiaalkindulustusamet
  • Õiguskantsleri büroo
  • SEB Heategevusfond
  • Tallinna Ülikool
  • MTÜ Oma Pere
  • MTÜ Eesti Laste ja Noorte Hoolekandeasutuste Ühendus
  • MTÜ Suunatuli

Miks Kuldne Kartul? Kartul on miski mis on läbi aegade olnud tähtis kõhutäide Eesti inimesele. Samas ei ole ta aga väga hinnatud ega prestiižikas toiduaine. Samamoodi on asenduskodude ehk lastekodude töötajad väga olulised inimesed seal kasvavatele lastele. ende töö on keeruline, kuid ühiskonnas mitte väga kõrgelt hinnatud ja tunnustatud. Kasvatajad annavad hooleta jäänud lastele ja noortele tagasi turvalisuse ja emotsionaalse stabiilsuse, õpetades neid jälle endast lugu pidama, uskuma oma võimetesse ja elus toime tulema. See protsess on väga vaevarikas ja sageli ei ole tulemused kohe kiiresti märgatavad. Seetõttu on vaja, et meie laste ja noortega töötavad inimesed oleksid hästi hoitud ja koolitatud. Neid on vaja toetada ja innustada, et vältida nende läbipõlemist. Meie lapsed väärivad seda, et nende kõrval olevad inimesed on tunnustatud ning teevad oma tööd uhkusega.

Eesti Asenduskodu Töötajate Liit (EATL) on asenduskodude töötajate poolt moodustatud üle-eestiline mittetulundusühing, mille eesmärgiks on kaasa aidata asenduskodude laste ja noorte integreerumisele ühiskonda, neile võrdsete võimaluste tagamisele osavõtuks täisväärtuslikust elust.

Vaata fotosid Kuldne Kartul 2022 galast siit

 

Fotograaf:  André Altjõe