Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

25. novembril algab ETV-s dokumentaalsarja „Koduteel“ uus hooaeg

21.11.2023 | 09:09

Laupäeval, 25. novembril kell 19.30 alustab ETV ekraanil kasuvanemlust kajastava dokumentaalsarja „Koduteel“ uus hooaeg. „Koduteel“ teeb südamliku sissevaate vanemlikust hoolest ilma jäänud lastele kodu ja armastust pakkuvate perede eludesse.

Laupäeval, 25. novembril kell 19.30 alustab ETV ekraanil kasuvanemlust kajastava dokumentaalsarja „Koduteel“ uus hooaeg. „Koduteel“ teeb südamliku sissevaate vanemlikust hoolest ilma jäänud lastele kodu ja armastust pakkuvate perede eludesse. 

Vaatajateni jõuab 18 eesti- ja venekeelset lühidokumentaalfilmi, mis avavad kasuvanemluse teemat uute nurkade alt. Näiteks saab näha lugu perest, kuhu sünnib lisaks kasulapsele ka bioloogiline laps; esimest korda saab sõna samast soost vanematega pere; oma lugu jagab sõltuvusprobleemi seljatanud ema, kes pidi kunagi oma lapsest loobuma. 

Laupäeval, 25. novembril ETVs kell 19.30 alustav viieosaline hooaeg viib vaatajad kokku kümne erineva elusaatusega. Avasaade räägib Nataljast, kes pidi oma emast lahkuma kõigest seitsmeaastasena. Saate teine kohtumine on Tuuliga, kes avas oma kodu kahele noorele, keda nüüd oma lasteks kutsuda saab.

Venekeelne „Koduteel“ alustab ETV+ ekraanil järjekorras kolmanda hooajaga neljapäeval, 30. novembril kell 20.50. Sarja esimeses saates tutvume Eesti vanima laste turvakoduga Tartus ja kohtume hooldusperega, kus kasvab tüdruk, kes sattus uude perre vaid kuuekuusena. Saate autorid on Tatjana Gassova ja Jevgenia Volohhonskaja. Saated on eestikeelsete subtiitritega.

Eestis elab hetkel 750 last pere- ja asenduskodudes, lahus oma bioloogilistest vanematest. Kõikide nende lood ja elukäigud on erinevad, nagu ka perede, kes oma kodu ukse on vanemlikust hoolest ilma jäänud lastele avanud. Dokumentaallugude sari „Koduteel“ jätkab sel sügisel kohtumistega, mis korraga on nii rasked kui ka südamlikud. 

Saatejuht Grete Lõbu külastab saatesarja teisel hooajal peresid, kes on enda juurde võtnud ühe või ka mitu last, kellel ei ole oma sünnivanematega koos võimalik elada. Oma lugu jagavad needki noored, kes sellise raske muutuse elus läbi on teinud. Mured ja rõõmud ning kooskasvamise keerukused on neil kõikidel.

Grete Lõbu on südamepõhjani tänulik kõikidele nendele inimestele, kes saate jaoks oma väga isiklikke lugusid jagasid: „Loomulikult on nendes lugudes maailma kõige suuremat traagikat, sest kuidas teisiti kirjeldada olukorda, kui lapsed ei saa oma vanematele loota. Aga pea kõigis neis lugudes on meeletut kergendust, kojujõudmise tunnet ning lootust paremale tulevikule, sest on häid inimesi, kellele võõras valu läheb nii palju korda. See läbi valu leitud õnn ja rõõm on see, mis annab tunde, et ehk kõik saab lõpuks ikkagi korda. On lootust.“

Statistika kohaselt eraldatakse Eestis igal aastal perekonnast ligi 250 last. Osa neist naaseb oma sünniperre, ent paljudel pole see võimalik. Sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse teavituse peaspetsialisti Silja Oja sõnul on novembri seisuga tänavu lapsendatud Eestis 18 last. Hooldusperedesse on läinud elama 34 last. Eesti asendus- ja perekodudes (vana nimega lastekodudes) elab aga ikka ligi 750 last. „Kui laps ei saa elada oma sünniperes, leitakse talle võimalus kasvada asendushooldusel. Lapsele on parim perepõhine asendushooldus ehk kas lapsendamine, eestkoste või hoolduspere. Miks perepõhine? Sest iga lapse jaoks on eluliselt tähtis, et tema elus oleks vähemalt üks turvaline täiskasvanu, kelle jaoks just tema on kõige olulisem,“ selgitab ta hetkeolukorda Eestis. 

Lapse tulekuks on ettevalmistuse saanud veel 24 peret, aga vajadus on märksa suurem. „Selliseid peresid leida ei ole lihtne ja alati ei olegi asi perede piisavuses, vaid pigem selles, millises vanuses lapsi nad on valmis vastu võtma ja kas ollakse valmis võtma ka erivajadustega lapsi. 80% asendus- ja perekodudes elavatest lastest on vanemad kui 12, aga vähesed pered on valmis võtma vanemat kui 10aastast last. Samas ka 17aastane on alles laps, kes vajab hellust ja armastust ning pere tuge, et olla valmis varsti iseseisvasse ellu astuma.“

Saatesari „Koduteel“ sai alguse 2021. aasta detsembris, kui esmakordselt tõi kasuperede lood vaatajateni ETV+.

Dokumentaalsaated on valminud koostöös Sotsiaalkindlustusametiga Euroopa Sotsiaalfondi projekti (TAT) „Laste ja perede toetamine“ raames. 

Varasemaid saateid näeb Jupiteris:

ETV „Koduteel“

ETV+ „Koduteel“

Kasuvanemluse kohta loe: hoolduspere.ee.