Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Tallinna bussijaamas avatud infopunktis nõustatakse sõjapõgenikke ning pakutakse neile vältimatut sotsiaalabi

Tallinna bussijaam
Tallinna bussijaam

Teisipäeval avas sotsiaalkindlustusamet Tallinna bussijaamas sõjapõgenikele mõeldud infopunkti, kus sõjapõgenikke nõustatakse, aidatakse korraldada edasine transport ja vajadusel ka ööbimine. Samuti jagatakse praktilist infot ning selgitatakse välja nende abivajadus.

„Eelmisest nädalast on igal ööl käinud politseipatrull bussijaamas ja uurinud seal olevate inimeste abivajaduse kohta. Nendest patrulli külastustest bussijaama ning suhtlusest bussijaama töötajatega selgus suurem vajadus riigitöötajate kohalolust bussijaamas. Kuna Niine põgenikekeskus enam vastuvõtupunktina ei tegutse, on sõjapõgenike pealinna saabumise sõlmpunktiks selgelt Tallinna bussijaam, mistõttu avasime teisipäeva õhtul seal infopunkti,“ selgitas hädaolukorra lahendamise ühendstaabi sotsiaalkaitsegrupi juht Kert Valdaru.

„Juba piiril uuritakse inimeste abivajaduste kohta, ent võib juhtuda, et inimesed on piirikontrolli läbides emotsionaalselt keerulises olukorras ega ole põhjalikult läbi mõelnud, kuhu nad soovivad liikuda või millist abi vajavad ning Tallinna jõudes mõtlevad enda plaane ümber. Seetõttu ongi igal ööl vahemikus kell 20-8 bussijaamas meie infopunktis inimesed, kes saabujate abivajadust täpsustavad. Näiteks kui keegi on otsustanud Eestisse jääda, saame talle korraldada ööbimise ning hommikul suunata vastuvõtupunkti,“ ütles Valdaru. „Samuti selgitavad infopunkti töötajad, millal väljuvad järgmised bussid põgenike edasisse sihtkohta ning vajadusel juhendavad bussipileti ostmisel.“

Valdavalt saabuvad inimesed Mariupoli piirkonnast. Saabutakse eeskätt Venemaalt ja peamiselt soovitakse edasi liikuda Lätti, Poola või Saksamaale. Esimese nelja ööga, mil infopunkt on avatud, on bussijaama saabunud üle 200 sõjapõgeniku, neist ca 10% soovisid Eestisse jääda.

„Koostöös bussijaama ja vabatahtlikega oleme tegelenud sõjapõgenikele vältimatu sotsiaalabi pakkumisega – taganud söögi ja aidanud korraldada ööbimist. Samuti aidanud leida transporti edasi liikumiseks,“ kinnitas Valdaru. „Paljud inimesed ise ei soovi bussijaamast lahkuda, sest nende bussid väljuvad juba hommikul. Seetõttu oleme korraldanud bussijaama kümme välivoodit, kus inimesed saavad pisut puhata. Nelja ööga oleme omalt poolt aidanud ööbimiskoha leida ca 90-le inimesele, kellest suurem osa on inimesed, kelle järgmine buss väljub mõne päeva pärast või näiteks ka väikelastega peresid.“

Lisaks lahendatakse praktilisti küsimusi, mis on eeskätt seotud valuutaga, näiteks, kus saab valuutat vahetada.

Infopunkt jääb avatuks igal öösel vahemikus kell 20-8.