Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Sotsiaalministeerium kuulutab välja projektikonkursi, et müksata inimesi kasutama rohkem paindlikku vanaduspensioni

Kaabu ja lipsuga vanem härra istub pingil käed ristis ja naerab muhedalt. Sotsiaalministeerium kuulutab välja projektikonkursi, et müksata inimesi kasutama rohkem paindlikku vanaduspensioni. Foto: Alena Darmel from Pexels
Sotsiaalministeerium kuulutab välja projektikonkursi, et müksata inimesi kasutama rohkem paindlikku vanaduspensioni. Foto: Alena Darmel from Pexels

Sotsiaalministeerium soovib motiveerida inimesi kasutama rohkem võimalust ühendada töötamist ja pensioni saamist. Selleks kuulutatakse tänasest välja konkurss projektipartneri leidmiseks, kes aitaks sotsiaalkindlustusametil töötada välja sekkumised inimestele, kes soovivad enne vanaduspensioni iga pensionile jääda.

„Müksamine (ingl. k. nudging) kogub avaliku sektori teenuste parandamisel populaarsust mitmel pool maailmas. Müksud on õrnad, mitte-karistavad ja odavad võtted, millega riik saab suunata inimesi valikute juurde, mis on kooskõlas ühiskonna konsensuslike väärtustega, nagu õnn, tervis või jõukus. Müksud ei asenda seadusi või ametlikke reegleid. Mükse kasutatakse nende täiendamiseks," ütles sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna teadusnõunik Marion Pajumets.

Paindliku vanaduspensioni ja tööturuaktiivsuse müksamisuuringu näol on tegu kolmanda müksamisprogrammi kuuluva projektikonkursiga, millega soovitakse parandada avaliku sektori teenuseid.

„Sellest aastast jõustunud riikliku pensionikindlustuse seaduse muudatused võimaldavad pensionäridele paindlikumaid lahendusi ning see projekt aitab neil kindlasti paremini oma pensionipõlve ajastada ja sissetulekuid juhtida,“ ütles sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna projektijuht Märt Jõesaar.

Projektikonkurss on avatud 21. aprillist 21. maini 2021. Taotlusi on võimalik esitada Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS) keskkonnas. Projekti eeldatav algusaeg on juuni 2021. Konkursi eelarve on 72 600 eurot. Projektikonkursil on oodatud osalema kõik organisatsioonid, kes vastavad konkursidokumentides toodud kvalifitseerumisnõuetele.

Programmi raames on plaanis välja kuulutada veel vähemalt üks projektikonkurss, millega aidatakse töötukassal müksata töötuskindlustushüvitise saajaid tööle. Märtsis kuulutati välja konkurss tööinspektsiooni projektile „Isikukaitsevahendite müksamine ehitussektoris“ ning aprillis „Isapuhkuse ja hüvitise müksamisprojekt“.

Müksamisprogrammi rahastab sotsiaalministeerium 2021. aastaks eraldatud teadus- ja arendustegevuse lisarahastuse vahenditest.