Sa oled siin

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi juhi palve meediale

Jako Salla
Jako Salla

Nädalavahetuse rängad sündmused on vapustanud paljusid Eesti inimesi. Mõistetav on suur avalik huvi toimunu suhtes ning toimunu väärib kajastamist mitmes erinevas vaates. Ajakirjanikud on juba tänaseks teinud palju head tööd selleks, et inimlikustada asjaosalistele osaks saanud kannatusi, kinnitanud abi olemasolu ning vahendanud mõistmist, mida selline sündmus kogukonnale ja inimeste turvatundele kaasa toob. Hea on olnud ka see, et välditud on ohvrite süüdistamist ning tekitatud kahjude pisendamist. Tundlik kajastamine, mis arvestab nii otseselt kui kaudselt kannatada saanud inimeste heaolu ning ühiskonna turvatundega, loob mõistmist ja õiglust ning aitab juhtunust väiksemate kahjudega üle saada.

Ma väga palun meedial aga vältida juhtunu kajastamist viisil, mis võib süvendada juba tekitatud kahjusid või laiendada sündmusest mõjutatud inimeste ringi. Taasohvristamine võib toimuda näiteks läbi liigdetailsete kannatuste näitamise või kirjeldamise, nagu see vähemalt ühes tänases leheloos on juhtunud. Suurim kahju on juba tehtud tulistaja käe läbi laupäeva õhtul. Nüüd tuleks vältida täiendava kahju tegemist ja püüda taastada headust ja turvatunnet.  See ei tähenda, et kuriteost, selle toimepanijast ning ohvritest ei tuleks rääkida, kuid seda tuleks teha kahjusid ja kasusid hoolikalt kaaludes.

Meediatarbijad on paratamatult ka hukkunute ja vigastatute, aga ka toimepanija lähedased, kolleegid, sõbrad ja tuttavad, samuti juhtunu pealtnägijad. Neist keegi pole juhtunus süüdi ning nende kõigi puhul tuleb vältida täiendavate kannatuste tekitamist. Kuriteoga kaasnenud kannatuste ja valu liigdetailne kajastamine ning ka aluseta oletuste ja arvamuste esitamine kutsuvad traumat korduvalt esile ning ei aita ka sellest taastuda. Selle tagajärjeks pole kahjuks sageli vaid ebameeldivad tunded teksti lugedes, vaid sageli ka pikaajalised kahjud lugeja heaolule ja vaimsele tervisele. Oletusi, hinnanguid ja detaile avaldades oleks kasulik mõelda, mida tunneksime, kui kirjeldatud kannatuste ohver oleks meile endile väga kallis lähedane.

Ohvriabi on valmis toimetusi ja ajakirjanikke konsulteerima raskete juhtumite tundliku ja kannatanusõbraliku kajastamise osas.

Samuti tuletame meelde ning palume toimetustel võimalusel kajastada ohvriabi poolt pakutavaid asjakohaseid teenuseid:

  • Ohvriabi kriisitelefon 116006 – 24/7 tasuta psühholoogiline esmaabi inimestele, kes on traumeerivatest sündmustest otseselt või kaudselt puudutatud.
  • Vägivallast loobumise tugiliin 660 6077 (E–R kl 10–16) – kõigile inimestele, kes tunnevad, et ei tule toime tunnetega, mis võivad panna või on pannud neid vägivaldselt ja teisi kahjustavalt käituma.