Keelevahetuse vaikeväärtus

Sa oled siin

Ohvriabisse pöördumiste arv on hüppeliselt kasvanud

naine hoiab telefoni käes
Ohvriabisse pöördumiste arv on hüppeliselt kasvanud

Esimeses kvartalis pakkusid sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötajad nõustamist 2975 korral, võrreldes 2018. aasta sama perioodiga kasvas nõustamiste arv 29 protsenti.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste juhi Jako Salla sõnul on nõustamiste arvu kasv olnud igati oodatud ja ootuspärane.

„Kõige olulisemad põhjused peituvad politsei paremas teavitustöös aga ka sellest, et 1. jaanuarist alustas tööd meie kriisiabitelefoni 116 006. Politsei oskused ja motivatsioon inimestele ohvriabi võimalusi selgitada on oluliselt paranenud, seetõttu jõuavad abivajajad meieni ka palju kiiremini. Kriisiabitelefoni 116 006 suur eelis võrreldes varasemaga on ööpäevaringne kättesaadavus ehk me oleme olemas inimese jaoks just siis, kui inimene on valmis oma muret jagama,“ selgitas Salla.

Nõustamiste arvu kõrval kasvas ohvriabini jõudnud uute juhtumite arv 70 protsenti. Kui 2018. aasta I kvartalis oli uusi pöördujaid 782, siis sel aastal juba 1328, mis on 546 võrra rohkem. Kõige enam kasvas abistatud inimeste arv Harjumaal, Ida-Virumaal ja Pärnumaal.

Salla sõnul kasvab ohvriabi töömaht kindlasti ka ülejäänud aasta jooksul. „Ühelt poolt pöördub uuringute kohaselt politseisse endiselt väiksem osa kuriteoohvritest, teiselt poolt ei jõua ohvriabisse ka enamik neid kannatanuid, kes politsei poole mistahes süüteo tõttu pöördunud on – seega on meie tööpõld veel lai,“ selgitas Salla.

„Ohvriabisse võivad pöörduda kõik inimesed, politseisse avalduse tegemine pole abi saamise eeldus. Samuti julgustame meilt abi otsima ka neid inimesi, kes on mures oma lähedase heaolu pärast,“ kinnitas ta.

Taustainfo:

  • Ohvriabitöötajad on kättesaadavad igas maakonnas ning asuvad valdavalt politseijaoskondade ruumides, kontaktid leiab lehelt www.palunabi.ee.
  • Ohvriabi tegeleb iga juhtumiga individuaalselt ning teeb koostööd kõigi juhtumi lahendamiseks vajalike asutustega.
  • Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi tasuta kriisitelefon 116 006 on avatud ööpäevaringselt. Inimest nõustatakse eesti, vene ja inglise keeles. Neile, kes ei soovi või ei saa helistada, aidatakse ööpäevaringselt ja kolmes keeles ka veebivestluse teel aadressil www.palunabi.ee.
  • Spetsiifiline abi on kättesaadav naistevastase vägivalla, seksuaalvägivalla ja inimkaubanduse ohvritele.
  • Tasuta psühholoogilist abi saavad ohvriabi kaudu süütegude otsesed kannatanud, vajadusel ka nende lähedased. Abi saamise täpsemaid tingimusi selgitab ohvriabitöötaja.