Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Nadežda Leosk lahkub sotsiaalkindlustusametist

Nadežda Leosk
Nadežda Leosk (foto: Merlin Kaljuvee)

Veebruari alguses lahkub laste heaolu osakonna asendushoolduse talituse nõunik Nadežda Leosk peale seitset aastat sotsiaalkindlustusametist. Kogu selle aja panustas Nadja, nagu sõbrad ja kolleegid teda kutsuvad, asendushoolduse valdkonna arengusse, viimased kolm aastad asendushoolduse teemalisse teavitustegevusse, et tõsta inimeste teadlikkust, normaliseerida Eestis asendushooldust ja kasuvanemlust ning leida juurde hooldusperesid.

Just Nadja eestvedamisel viidi 2021. aastal läbi teavituskampaania „Laps on pereootel”, mille eesmärk oli tutvustada hooldusperet kui ühte asendushoolduse vormi ja vanemluse võimalust ning julgustada inimesi hakkama hoolduspere vanemaks.

„See on olnud imeline teekond,“ ütleb Nadja ja lisab: „Mul on olnud suur rõõm ja au saada tuttavaks paljude valdkonna ekspertidega, lapsendaja-, eestkoste- ja hooldusperedega ning kasuperedes ja asenduskodudes kasvanud noortega, kes on avatult jaganud oma kogemusi ja teadmisi.“ Nadja sõnutsi on asendushoolduse ja kasuvanemluse teema täna meedias kordades rohkem pildis kui mõned aastad tagasi. Ta usub, et tasakesi muutub ka ühiskonna mõttemaailm ning aina rohkem peresid avavad oma südame ja koduukse lastele, kes ei saa kasvada koos oma sünnivanematega. „Tänu kõigile kaasteelistele! Armastus teie ja selle teema vastu jääb igaveseks mu südamesse. Usun, et meie ühiskond muutub aina tervemaks,“ lisab ta.

Olles ühtlasi pereterapeut on Nadja liikumas edasi Tallinna Perekeskusesse, kus hakkab koordineerima psühholoogilise nõustamise teenust. Töö peredega on tema arvates äärmiselt oluline. „Muutused peres on võimalikud siis, kui pereliikmed seda ise soovivad. Mõnikord on vaja kõrvale inimest, kes kuulab ning aitab mustreid ja seoseid näha ning neid lahti mõtestada. Kui oleme motiveeritud ning näeme ja mõistame meie ümber toimuvaid protsesse, siis suudame ka muutusi esile kutsuda,“ räägib Nadja. Samuti lööb ta edaspidi kaasa riikliku perelepituse maailmas, aidates lahku läinud vanematel laste huvides ühist keelt leida.

Nadja on veendumusel ja paneb teistelegi südamele – lapsele perekonda otsida ei ole mitte kunagi hilja. Kõik lapsed vajavad oma ellu vähemalt üht turvalist täiskasvanut, keda usaldada. Oma mõtteid jagab ta intervjuus, mida saab lugeda siit: Nadežda Leosk: Mitte kunagi ei ole hilja otsida lapsele peret!

Lisainfot kasuvanemluse kohta:

www.hoolduspere.ee

Asendushooldus ja kasuvanemlus | Sotsiaalkindlustusamet

Veel uudiseid samal teemal

hoolduspere
26.01.2023

Ülevaade: 2022. aastal paigutati hooldusperedesse rohkem lapsi kui varem, aga uutelt peredelt tuli avaldusi vähem

Hooldusperedesse paigutati 2022. aastal 52 last ehk 18 last rohkem kui aasta varem. See näitab, et omavalitsuste usaldus hooldusperede vastu on kasvanud. 

Kunstnik Marta Vaarik SKA KLAT-i tiimi liikmete Terli Linnase ja Enelis Linnase vahel
26.01.2023

Vana-Võromaa Kultuurikojas avati Marta Vaariku näitus „Hoia mind kaisus“

5. märtsini avatud näitus on osa sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetustalituse ning Marta Vaariku koostööprojektist, mille raames viis kunstnik läbi kinnise lasteasutuse teenusel olevate lastega maali- ja kollaažitöötubasid ning vestlusringe.