Keelevahetuse vaikeväärtus

Sa oled siin

MAKSUVABA TULU: sina küsid & meie vastame

2018. aastal sõltub teie sissetulekust maksuvaba tulu summa. Kuna teie sissetuleku suurenedes maksuvaba tulu summa väheneb, siis on oluline teada, kuidas mõjutavad töötasu, pension, toetused ja teised tulud teie maksuvaba tulu suurust. Teades oma 2018. aasta sissetulekuid, on teil juba jooksva aasta sees võimalus maksuvaba tulu arvesse võtta õiges summas ja vältida seeläbi tulumaksu juurde maksmist 1. juuliks 2019. Lisainfot leiad maksu ja tolliameti ning sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Oleme siia lehele kokku kogunud meie klienditeenindustes seoses maksuvaba tuluga sagedamini esitatud küsimused ja vastused neile küsimustele. Kui oma küsimusele siit lehelt vastust ei leia, siis kirjuta meile: info@sotsiaalkindlustusamet.ee või tulumaks@sotsiaalkindlustusamet.ee. 5. jaanuaril on ka meie klienditeenindused üle Eesti avatud kaks tundi kauem, kuni kella 15ni.

 

Kuidas ma maksuvaba tulu avaldust esitada saan?

Maksuvaba tulu avaldust saab meile esitada riigiportaalis Kodaniku tulumaksuvabastuse avaldus eesti.ee-s. Avalduse võite sotsiaalkindlustusametile saata ka meili teel tulumaks@sotsiaalkindlustusamet.ee.

 

Kas avaldust saab ainult ühe korra esitada?

Ei, avaldust võite muuta kasvõi iga kuu. Silmas tuleb pidada seda, et kui te soovite, et teie tuludelt tulumaksuvabastust järgmisest kuust arvestama hakatakse, siis tuleks avaldus esitada enne eelmise kuu 20ndat kuupäeva. Näiteks soovite maksuvabastust kasutama hakata veebruarist 2018, siis tuleks avaldus esitada hiljemalt 20. jaanuariks.

 

Minu vanemahüvitise suurus oli eelmine aasta 2200 eurot. Kas seda vähendatakse uuel aastal?

Ei vähendata mitte vanemahüvitist, vaid sellest aastast muutus maksusüsteem.

Vanemahüvitis on hüvitis, mis kuulub tulumaksuga maksustamisele nagu ka pension. Kui teie vanemahüvitise suurus on üle 2100, siis ei ole teil õigust 2018 maksuvabastusele ja teie vanemahüvitis kuulub esimesest eurost tulumaksustamisele.

NÄIDE: Mari vanemahüvitise suurus on 2200 (bruto) eurot ja 2017. aastal sai ta iga kuu kätte 1767.84 eurot. Uuest aastast saab ta kätte 36 eurot vähem st 1731.84 eurot kuus.

 

Minu pensionimakse on suurenenud, millest see võib tulla?

Lisaks maksuvaba tulu suurenemisele kuus 500 euroni, saab sel aastal lapse pealt senise kahe staažiaasta asemel kolm staažiaastat täiendavat pensionilisa. Ühe aastahinde suurus on täna 5,768 eurot.  

 

Minu pension oli eelmine aasta 300 eurot, kas ma saan uuel aastal siis 500 eurot?

Mitte pension ei suurene, vaid sellest aastast muutus maksusüsteem.

 

Vaata korduma kippuvaid küsimusi ja nende vastuseid ka www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/pensionide-ja-huvitiste-2018-tulumaksumuudatuste-korduma-kippuvad-kusimused.