Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Lastemajas on esimese kuue kuuga abi saanud 30 last

Pildil on Lastemaja projektijuht Anna Frank-Viron, sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse ja president Kersti Kaljulaid.
Pildil on Lastemaja projektijuht Anna Frank-Viron, sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse ja president Kersti Kaljulaid.

Aasta esimese kuue kuuga on Sotsiaalkindlustusameti Lastemaja töötajad abistanud 30 Tallinna ja Harjumaa piirkonna last. Täna külastas Lastemaja ka president Kersti Kaljulaid, kes sai ülevaate esimese poolaasta tegevustest ja tulevikuplaanidest.

"Meil tuleb tagada, et ükski laps, kes seda vajab, ei jääks märkamata ja nad tõesti jõuaksid siia majja, kus neid aidatakse. Ning teiseks, et abi ahel ei katkeks pärast esialgset tuge. Ohvrid peavad saama uue elu – ilusa, terve ja normaalse," ütles president Kersti Kaljulaid. "Me ei ole nii vaene riik, et ei suudaks sellele osale ühiskonnast tagada tuge, mida nad vajavad," lisas riigipea.

Lastemaja projektijuhi Anna Frank-Vironi sõnul on ka üks laps juba liiga palju. „Laste seksuaalne väärkohtlemine on Eestis kahjuks üsna levinud. Seksuaalvägivalda on kogenud iga kümnes noor, neist viis protsenti on olnud sunnitud olema seksuaalvahekorras,“ rääkis projektijuht.

Justiitsministeeriumi andmetel registreeriti 2016. aastal 434 last kahjustavat seksuaalkuritegu. Vägistamise ohvriks langes ligi 100 last, kelle keskmine vanus teo toimepanemise hetkel oli 9 aastat. Lapsega toimunud seksuaalkuritegude toimepanijatest suurem osa olid lapse pereliige, sugulane või muu tuttav inimene.
 
„Eesti praktika näitab, et paljudest juhtumitest räägivad lapsed alles aastaid hiljem. Kui me aga märkaksime ja reageeriksime, saaksime last varem aidata,“ rääkis Frank-Viron. Tema sõnul räägitakse enamasti toimunust sõbrale või emale. Vähesed usaldavad juhtumi rääkimisel spetsialiste. Ka politseisse teatatakse harva. „Sellepärast ongi väga oluline, et inimene, kellele laps on rääkinud, teavitaks juhtunust ja otsiks lapsele abi.“
 
Lastemaja on Sotsiaalkindlustusameti poolt pakutav lapsesõbralik ja erialadevaheline teenus seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega laste abistamiseks. Lastemajas töötavad lisaks Sotsiaalkindlustusameti inimestele lapse heaolu nimel ka erinevad võrgustikuliikmed – lastekaitsetöötaja, politsei, psühholoog ja paljud teised. Lastemaja teenuse meeskond hindab lapse olukorda ja abivajadust, viib läbi juhtumi lahendamiseks vajalikud uurimistoimingud ning pakub lapsele vajalikku abi.
 
Eesti esimene Põhja Lastemaja avati pilootprojektina selle aasta alguses ning teenust osutatakse esialgu Tallinna ja Harjumaa piirkonna lastele. Kõigis piirkondades abistavad seksuaalselt väärkoheldud lapsi politsei ja Sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötajad, kelle poole võib teenuse saamiseks pöörduda juba kahtluse korral.
 
Lisainfot Lastemaja kohta Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-ja-pere/lastekaitse/lastemaja.
 
 
Kontakt:
Anna Frank-Viron, Sotsiaalkindlustusameti Lastemaja projektijuht, 5361 1602
Kaili Uusmaa, Sotsiaalkindlustusameti kommunikatsioonijuht, 508 7370