Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Jätkuvad tugiteenused kasuperedele

Maarja Kuldjärv, projektijuht
Maarja Kuldjärv, sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse talituse projektijuht

Sotsiaalkindlustusamet pakub juba 2016. aastast koos lepingupartneritega hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperedele tugiteenuseid. Tegevusi rahastab Euroopa Sotsiaalfond. Hetkel on lõppemas hange, et Eestimaa pered saaksid tugiteenuseid ka 2022. aastal.

Peredele pakutakse peretoe teenust, tugigruppe, psühholoogilist nõustamist ja mentorlust. Tänavu käivitus uuena ka peretoe teenus, mis tähendab, et pere kõrval on stabiilne inimene – peretoetaja. Ta nõustab, juhendab ja toetab perekonda, kes võib tema poole pöörduda kõikvõimalike kasupereteemaliste küsimustega.

2021. aastal sai peretoe teenust umbes 125 peret ning peredele pakkus tuge 30 peretoetajat. Pered ja toetajad suhtlesid nii silmast silma kui ka telefoni või interneti teel. Suheldi nii tihti, nagu perele sobis, ning ka suhtluskanalid valiti sellele vastavalt. Peretoetajad on aidanud peredel üksteisega sujuvalt kohaneda, mõista seadusandlust ja lahendada muresid lapse käitumisega. Samuti on nad maandanud lapse bioloogiliste vanematega seotud pingeid ning aidanud vanemal emotsionaalselt toime tulla jpm. Pered on andnud väga rahulolevat tagasisidet.

Nii alustavatele kui ka kogenud peredele

See tugi on eriti kasulik alustavatele peredele, kuhu laps on alles jõudnud ja kus pereliikmetel tuleb uue olukorra ja peresüsteemiga kohaneda. Sel ajal võib tekkida palju küsimusi, kahtluseid ja segaseid tundeid. Seetõttu on hea, kui kogenud peretoetaja aitab mõista lapse olukorda ning selgitab, mis parajasti toimub. Kõik pered, kuhu saabub uus laps, võivad soovi korral saada peretoetaja.

Pakume peretoe võimalust ka peredele, kus laps(ed) on küll mõnda aega elanud, ent kes vajavad raskuste tõttu tuge väljastpoolt. Et saada teenust, peab kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötaja andma SKA tugiteenuste koordinaatorile info, et pere vajab peretoe teenust.

Teenuse kohta saad lähemalt teada infotunni salvestusest. Uue aasta alguseks jõuab täpsem info teenuse korralduse kohta 2022. aastal ka SKA kodulehele. Tugiteenused on nii perele kui ka omavalitsusele tasuta. Küsimuste korral võtke julgesti ühendust Maarja Kuldjärvega (maarja.kuldjarv@sotsiaalkindlustusamet.ee, 591 81973).

Veel uudiseid samal teemal

väike laps kallistab naist
25.04.2022

Lapsendaja vanemahüvitis – uus vanemahüvitise liik, mida võivad taotleda ka hoolduspered

Tänavu 1. aprillil jõustusid mitmed olulised muudatused vanemahüvitiste ja -puhkuste osas. Muudatuste eesmärk on pakkuda peredele laste kasvatamiseks senisest veelgi rohkem tuge ja paindlikkust.

Aasta Tegu - Nadežda Leosk
13.04.2022

Kuldne Kartul 2021 galal tunnustati asendushoolduse valdkonna parimaid

Eesti Asenduskodu Töötajate Liit (EATL) andis kaheksandat korda välja Kuldseid Kartuleid. Sündmuse eesmärgiks on tunnustada asendushoolduse valdkonna parimaid. Aasta teoks tunnistati kampaania „Laps on pereootel“, mille eest pälvis Kuldse Kartuli Nadežda Leosk Sotsiaalkindlustusametist.