Sa oled siin

Algav nädal keskendub seaduserikkuja oskusele võtta vastutust

6 inimest istuvad vestlusringis. Foto: Pexels.com
6 inimest istuvad vestlusringis. Foto: Pexels.com

Täna algab rahvusvaheline taastava õiguse nädal. Tegemist on Eestis uue lähenemisega, kus esiplaanil pole seaduserikkuja karistamine, vaid see, et ta võtaks vastutuse tehtud teo eest ja heastaks kahju.

Taastava õiguse kohaselt saavad õigusvastase teo toime pannud ja kahju kannatanud inimesed võimaluse juhtunut turvalises keskkonnas arutada. Kohtumisel viibib neutraalse osapoolena ka konfliktide vahendaja, kes aitab juhtunust rääkida ja selle mõjusid mõista ning jälgib, et kõik saaksid sõna.

Sotsiaalkindlustusameti taastava õiguse teenusejuhi Annegrete Johansoni sõnul aitab see meetod kõige erinevamate konfliktide puhul, alates laste pisirikkumistest kuni otseste kuritegudeni nagu tapmised: „Tavaliselt teeb selliste juhtumite korral kõik otsused riik. Nii ei jää kannatanule võimalust väljendada oma tundeid või rääkida teo tagajärgedest inimesele, kes rikkumise toime pani. Taastav õigus leevendab kannatanud inimese emotsionaalset ja materiaalset kahju. Tal on hiljem lihtsam eluga edasi minna.“ Johanson lisas, et taastava õiguse rakendamine vähendab ka riski, et õigusrikkumist korratakse.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakond korraldab taastava õiguse nädala puhul mitu üritust spetsialistidele ja mõned avatud töötoad. Johanson toonitas, et algav nädal on ka laste seksuaalse väärkohtlemise vastane nädal: „Seetõttu pöörame tähelepanu sellele, kuidas rakendada taastavat õigust töös väärkoheldud laste ja noortega. Korraldame näiteks töötube, kus arutame, mida teha, kui seksuaalne väärkohtlemine toimub laste endi vahel.“

Kõik huvilised on oodatud teisipäeval taastava õiguse vabatahtlike infoseminarile, mis toimub kell 16 Eesti arhitektuurimuuseumis. Kolmapäeval oodatakse inimesi sisekaitseakadeemiasse töötuppa ja avalikule loengule, kus räägitakse konfliktide juhtimisest ja vahendamisest. Töötuba algab kell 10 ja loeng kell 15 ning neil on sünkroontõlge.

Kuna konfliktide lahendamisel on oluline roll ka kogukondadel, hakkab sotsiaalkindlustusamet 2020. aasta alul arendama teenust, mille kohaselt asuvad konflikte vahendama vabatahtlikud. Vabatahtlikke otsitakse erinevatele töösuundadele, alates alaealiste kiusamiste ja kaklustega ning lõpetades täisealiste liiklusrikkumiste ja naabritevaheliste konfliktidega. „Vabatahtlikuks otsime täisealist vastutustundlikku inimest, keda huvitab konfliktide vahendamine ning kes on valmis osalema koolitustel ja supervisioonidel,“ seletas Johanson. „Loodame jõuda niimoodi rohkemate inimesteni ning sekkuda ennetavas faasis, mis tagab inimestele turvalisema keskkonna.“