Sa oled siin

Alates 1. juulist rahastab sotsiaalkindlustusamet vaid CE-märgisega jalatseid

paeltega kinga ülaosa
sotsiaalkindlustusamet rahastab vaid CE-märgisega jalatseid

Selle aasta 1. juulist saab sotsiaalkindlustusameti kaudu soetada riigipoolse soodustusega abivahendina ainult neid ortopeedilisi jalatseid, millel on CE-märgis. Märgis garanteerib, et jalatsid vastavad kõigile nõuetele ja täidavad oma eesmärki – leevendavad või ennetavad konkreetse probleemi süvenemist.

Sotsiaalkindlustusameti abivahendite talituse juhtivspetsialist Triin Teresa Veensalu sõnul saab soodustusega jalatseid ka edaspidi. „Kui me seni eeldasime, et soodustingimustel müüdavad ortopeedilised jalatsid vastavad kõikidele tervisenõuetele, siis tegelikult nii see ei olnud. Tehingute järelkontrolli käigus selgus, et üha enam müüakse tavajalatsitega sarnanevaid tervisejalatseid, millel puudub CE-märgis ning mille eesmärgipärase toimimise eest tootja ei vastuta,“ rääkis ta.

Muudatus tagab, et abivajaja saab probleemile ka vastavad jalatsid. CE-märgisega jalatsite puhul on tootja valmistanud jalatsid teatud probleemi iseärasusi arvesse võttes ning varustanud jalatsid vajalike lisadega, näiteks pehmenduste või tugevdustega. Nõue lisada sellistele jalatsitele CE-märgis tuleneb meditsiiniseadme seadusest.

„Inimesed saavad osta ka edaspidi soodustingimustel ortopeedilisi jalatseid, et leevendada või ennetada kindlaid probleeme, näiteks rasket deformsust ja väärarendeid, rasket hüpermobiilsuse sündroomi, alajäseme haavandeid või Hallux valgust,“ rääkis Veensalu.

Lisainfo:

  • Abivahendid aitavad abivajajal igapäevatoimingutega iseseisvamalt toime tulla või tema hooldaja tööd lihtsustada.
  • Sotsiaalkindlustusamet rahastab abivahendeid, mis on seotud inimese igapäevaeluga, nagu näiteks kuulmisaparaat, ratastool, tugiraam, funktsionaalvoodijne.
  • Meditsiiniseadmeid, näiteks glükomeetrite testribad, esmased proteesid, traumajärgsed ortoosid ja põletushaigete surveriided, hüvitab haigekassa.
  • Töötukassast saavad inimesed taotleda abivahendeid, mis on vajalikud töötamiseks – spetsiaalsed monitori kohandamised nägemispuude korral, erinevad töökoha kohandused.
  • Abivahendi vajadust tuvastavad pere- ja eriarstid, rehabilitatsioonimeeskonnad ning füsio- ja tegevusterapeudid. 2019. aasta juulist saavad põetus- ja hooldusabivahendite ning lihtsamate liikumisabivahendite vajadust tuvastada ka õed, kes on läbinud sotsiaalkindlustusameti ja Eesti Õdede Liidu korraldatud abivahendite alase täiendkoolituse.
  • Abivahendi soetamiseks tuleb ettevõttesse kaasa võtta abivahendi tõend ja isikliku abivahendi kaart. Abivahendi tõendi väljastab arst ja isikliku abivahendi kaarti saab taotleda sotsiaalkindlustusameti kodulehel või klienditeeninduses.

Küsimuste korral võtke ühendust sotsiaalkindlustusameti abivahendite talituse juhtivspetsialist Triin Teresa Veensaluga telefonil +372 5301 6998 või e-postil Triin.Teresa.Veensalu@sotsiaalkindlustusamet.ee.