Eestis teevad laste ja perede heaolu huvides omavahelist koostööd mitmed riigiasutused õiguskaitse, tervishoiu, hariduse, sotsiaal- ja paljudes teistes valdkondades. Sotsiaalkindlustusameti ülesanne on viia see töö omavahel kooskõlla. Selleks pakume teenust „Lastekaitsealase ennetuse ja teavitustegevuse koordineerimine“. Teenuse abil on tagatud toimiv lastekaitsesüsteem, mille tulemusena tõuseb laste ja perede elukvaliteet.
Lastekaitseseaduse § 6 kohaselt tuleb ennetada lapse heaolu ja arengut ohustavaid riske. Ennetamine hõlmab last ohustavate olukordade ja sündmuste võimalikult varast märkamist ja neile reageerimist, sealhulgas lapse arengu- ja käitumisprobleemide, kasvukeskkonnas esinevate probleemide ja väärkohtlemise tuvastamist ning lapse heaolu ja arengut soodustavate kaitsetegurite suurendamist.
Lastekaitsealase ennetustöö korraldajateks Eestis on kohalik omavalitsus ja Sotsiaalkindlustusamet. Tulenevalt LasteKS § 15 lg 1 järgi on Sotsiaalkindlustusameti ülesandeks lastekaitse korraldamisel riikliku lastekaitsepoliitika elluviimine, riiklike strateegiate rakendamine ning valdkondadeülese (sotsiaal, haridus, tervishoid, õiguskaitse) lastekaitsealase koostöö ja ennetuse koordineerimine.
Kui sul on küsimusi, häid ideid või soovid meiega koostööd teha, siis võta ühendust ennetusvaldkonna juhi Mari-Liis Mänd´iga 53071499, Mari.Liis.Mand@sotsiaalkindlustusamet.ee
Strateegiline nõustamine laste ja perede heaolu kajastamiseks kohalike omavalitsuste arengukavades ning ennetustegevuste planeerimiseks
Arengukavade koostamisel ja ennetustöö planeerimisel on oluline roll olukorra kaardistamisel ehk andmete korjel ning sellele järgneval analüüsil.
Kohalikul omavalitsusel on analüüsi töövahendina võimalik kasutada tervise- ja heaoluprofiili, mis annab ülevaate ka laste ja perede heaolust ning seda mõjutavatest teguritest.
Valminud analüüsi põhjal on võimalik planeerida tegevusi laste ja perede toimetuleku ning heaolu suurendamiseks ja riskide ennetamiseks.
Lapse heaolu toetavate arengukavade koostamiseks ja ennetustegevuste planeerimiseks on kohalikel omavalitsustel võimalus pöörduda sotsiaalkindlustusameti poole nõustamisteenuse saamiseks, täites vastava taotluse.
Täpsem info lastekaitse osakonna ennetusvaldkonna juhtivkonsultandilt Marika Laanemäelt 5192 3634, Marika.Laanemae@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Ennetussekkumise valimise ja rakendamise juhis
Kui kohalikus omavalitsuses on valminud analüüs, on järgmiseks sammuks õigete tegevuste ja sekkumiste planeerimine. Oluline on vähendada ebatõhusat tegevust ja kindlustada tõendus- ja teaduspõhised sekkumised. Sekkumise valikul soovitame lähtuda järgnevast 8. sammust, millega on täpsemalt võimalik tutvuda siin (307.39 KB, PDF).
Juhisega seonduvate küsimuste ja ettepanekute korral saab ühendust Mari-Liis Mänd 53 071 499, mari.liis.mand@sotsiaalkindlustusamet.ee .
Laste, noorte ja peredega seotud ennetustööd käsitlevad arengukavad ja strateegiadokumendid
Laste ja perede arengukava 2012-2020
Arengukavaga saad tutvuda siin (PDF).
Rahvastiku tervise arengukava 2009-2020
Arengukava peatükis „Laste ja noorte turvaline ning tervislik areng“ kavandatakse elukaare põhimõttest lähtuvalt erinevatele arenguetappidele suunatud üldised toetavad meetmed tulevaste vanemate seksuaal- ja reproduktiivtervise edendamiseks, laste kehalise ja vaimse tervise ning sotsiaalse arengu edendamiseks, vaimse tervise häirete, vigastuste, vägivalla, krooniliste haiguste ja nende riskitegurite ennetamiseks. Valdkonna kirjelduses tuuakse välja, et pöörates õigel ajal tähelepanu arengu- ja tervisehäiretele ning riskiteguritele, on võimalik paljusid probleeme ennetada ning, et varajase sekkumise nüüdisaegne käsitus põhineb tervishoiu-, sotsiaal- ja haridusvaldkonna paindlikul koostööl.
Siseturvalisuse arengukava 2015-2020
Noortevaldkonna arengukava 2014-2020
Heaolu arengukava 2016-2023
Vägivalla ennetamise strateegia 2015-2020
Strateegiaga saad tutvuda siin (PDF).