Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Küpsiste kasutamine

 

Mis on küpsised

Küpsis on väike tekstifail, mis salvestatakse teie arvutisse või mobiiliseadmesse, kui te meie kodulehte külastate.
Küpsised pakuvad teile võimalust mugavamat meie kodulehel navigeerida. Näiteks võimaldavad küpsised võrgulehel meelde jätta kasutaja eelistusi, keele valikut, kirja suurus vms.
Küpsiseid kasutame ka statistiliste andmete kogumiseks, jälgides kasutajate eelistusi võrgulehtede külastamisel. 

 

Küpsiste liigid

Ajutised ehk seansi küpsised kustutab arvuti pärast veebilehitseja sulgemist. Ajutisi küpsiseid kasutatakse näiteks võrgulehe keelevaliku meelde jätmiseks.

Püsiküpsised salvestuvad kasutaja arvutisse pärast veebilehitseja sulgemist. Võrgulehed kasutavad neid näiteks kasutajanime ja parooli salvestamiseks nii, et kasutaja ei pea kindlat võrgulehte külastades iga kord sisse logima. 

Kolmandate osapoolte küpsised, mis pärinevad näiteks teiste võrgulehtede reklaamidelt, mis asuvad kasutaja poolt külastataval võrgulehel. 

Analüütilised küpsised, mis koguvad teavet selle kohta, kuidas võrgulehte kasutatakse. Näiteks, milliseid võrgulehti külastatakse kõige enam ja kas kasutajad saavad võrgulehtedelt veateateid. Need küpsised ei kogu teavet, mis võimaldaks võrgulehe kasutajat otseselt tuvastada. Küll aga võib arvutikasutuse analüütiline jälgimine viia kasutaja kaudse tuvastamiseni.

Tehnilised küpsised, mis on vajalikud, et kasutaja saaks võrgulehel üldse navigeerida ja võrgulehe funktsioone kasutada.

Autentimise küpsised, mis võimaldavad võrgulehel meeles pidada kasutaja tehtud valikuid (näiteks nimi, keel või piirkond). Neid küpsiseid kasutavad võrgulehed näiteks sisselogitud kasutaja identifitseerimiseks (internetipanganduse võrgulehel), kasutajad saavad end järjestikuste võrgulehtede külastuste käigus autentida ning ligi pääseda sisule, nagu konto saldo, ülekanded jne. Autentimise küpsised on enamasti ajutised küpsised.

Reklaamiküpsised, mida võrgulehed kasutavad kasutaja huvidele sihitud reklaamide pakkumiseks. Küpsised reguleerivad, mitu korda kasutaja konkreetset reklaami näeb ning aitavad ühtlasi mõõta reklaamikampaania tõhusust.

Multimeedia esitamiseks kasutatavad küpsised, mis salvestavad video- või audiomaterjali esitamiseks vajalikku tehnilist teavet, nagu kujutise kvaliteet, võrguühenduse kiirus ja puhverdamise parameetrid. Sellised multimeedia küpsised on üldiselt tuntud kui flash küpsised, kuna tänapäeval enim kasutatud interneti videotehnoloogia on Adobe Flash. Kuna multimeedia esitamine on üldjuhul ajutise iseloomuga, peaksid need küpsised seansi lõppedes aeguma.

Sotsiaalvõrgustike küpsised sisu jagamiseks Mitmed sotsiaalvõrgustikud pakuvad suhtluspluginate mooduleid (social plug-in modules), mida võrgulehtede haldajad võivad võrgulehe teenusloogikasse kohaldada. Nende moodulite abil saavad sotsiaalvõrgustike kasutajad jagada neile meelepärast sisu oma sõpradega. Sellised pluginad salvestavad küpsised kasutaja lõppseadmesse ning omavad neile juurdepääsu, et sotsiaalvõrgustik saaks tuvastada oma liikmeid, kes selliste pluginatega suhtlevad

 

Sotsiaalkindlustusameti kodulehel kasutatavad küpsised

  • has_js - Javascript sisselülitamise kontroll. Küpsis kehtib sirvimisseansi lõpuni.
  • _ga ja _gid - kasutame Google Analytics statistikateenuse abil lehe lehe täiustamiseks. Küpsis _ga kehtib 3 aastat, küpsis _gid kehtib 1 päeva.
  • nmstat - kasutame Sitemprove Analytics teenust lehe kasutajakogemuse parendamiseks. Küpsis kehtib 3 aastat.
  • Drupal.tableDrag.showWeight – See küpsisefail salvestab kasutajaliidese personaalsed eelistused. Küpsis kehtib 17 kuud.

  • Drupal_l10n_client - kasutame lehel kuvatava teksti tõlkimiseks. Küpsis kehtib 14 kuud.

  •  __atssc, __atuvc, __atuvs on Addthis mooduli küpsised, mis lubab külastajatel jagada veebilehe sisu suhtluskeskkondadesse. Küpsised salvestavad uuendatud lehtede jagamise arvu ning mooduli seaded. Küpsised __atssc, __atuvc kehtivad 13 kuud ning __atuvs kehtib sirvimisseansi lõpuni.